İskenderun’da akşam saatlerinde EDAŞ Elektrik Dağıtım A.Ş2de altı yıldan beri görev yaptıklarını ve işlerine son verilen bir grup çalışan, haksız yere işten atılmayı elektrik direğine çıkarak protesto etti.

6 yıldan beri Elektrik Dağıtım şirketinde çalıştıklarını ve hiçbir şekilde herhangi sorun belirtmeksizin işten çıkardıkalarını belirten EDAŞ çalışanları, her gün tamir nedeniyle çıktıkları direğe bu defa da kendi canlarını ortaya koyarak tepkilerini dile getirmke ve seslerini yetkililere duyurmak amacıyla çıktılar.

İddialara göre, 6 yıldan beri çalıştıkları elektrik kurumundan herhangi bir sebep belirtilmeden işten çıkartmalar başlatıldı ve işten çıkarılan çalışanlar bu duruma tepki göstererek haklarını arama mücadelesi başlatıldı. Önceden de EDAŞ binası önünde basın açıklaması yaparak kendilerine haklarının verilmesini ve tekrardan işlerine dönmeleri ile ilgili talepte bulunan işten çıkartılan işçiler, yaptıkları mücadelelerin sonuçsuz kalması üzere EDAŞ karşısında yer alan elektrik direğine çıkan Aşkın Tekin ve Tamer Aktulum canlarına kıyacaklarını belirttiler.

Olay yerine gelen polisler, direğe çıkan Aşkın Tekin ve Tamer Aktulum’u ikna etmeye çalışsa da elektrik direğinden uzun bir süre inmediler. Her ihtimale karşın olay yerine gelen sağlık ekipleri hazır bekledi. Yapılan ikna çalışmaları sonuç verdikten sonra aşağıya inen elektrikçiler, Elektrik şirketine davet edildiler. Burada elektrikçilere yapılan sağlık kontrollerinden sonra yaptıkları protestolarına elektrik kurumunun binası önünde bekleyerek devam ettiler.

 


  • aşkın tekin
    18 Nisan 2014 | Cevapla

    öncelikle direğe çıkan tedaş elemanı benim.1.intihar etmek için değil işten çıkarıldığımız için direğe çıktık.